E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beschiermen beschirmen (D)protger (F)
Stammformen beschiermenbeschiermtbeschiermt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeschiermen
dubeschierms
hien/si,hatt/etbeschiermt
mirbeschiermen
dirbeschiermt
sibeschiermen
Pass compos
echhubeschiermt
duhuesbeschiermt
hien/si,hatt/ethuetbeschiermt
mirhubeschiermt
dirhuttbeschiermt
sihubeschiermt
Plus-que-parfait
echhatbeschiermt
duhasbeschiermt
hien/si,hatt/ethatbeschiermt
mirhatebeschiermt
dirhatbeschiermt
sihatebeschiermt
Futur I
echwäert beschiermen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschiermt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeschiermen
dugéifsbeschiermen
hien/si,hatt/etgéifbeschiermen
mirgéifebeschiermen
dirgéiftbeschiermen
sigéifebeschiermen
Conditionnel Pass compos
echhttbeschiermt
duhssbeschiermt
hien/si,hatt/ethttbeschiermt
mirhättebeschiermt
dirhttbeschiermt
sihättebeschiermt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeschierm!
Plurielbeschiermt!
beschiermt
beschiermen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibeschiermt
dugëssbeschiermt
hie/si,hatt/etgëttbeschiermt
mirgibeschiermt
dirgittbeschiermt
sigibeschiermt
Pass compos
echsibeschiermt ginn
dubassbeschiermt ginn
hien/si,hatt/etassbeschiermt ginn
mirsibeschiermt ginn
dirsiddbeschiermt ginn
sisibeschiermt ginn
Plus-que-parfait
echwarbeschiermt ginn
duwaarsbeschiermt ginn
hien/si,hatt/etwarbeschiermt ginn
mirwarebeschiermt ginn
dirwaartbeschiermt ginn
siwarebeschiermt ginn
Futur I
echwäert beschiermt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschiermt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif beschiermt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif beschiermt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier beschiermt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschiermen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles