E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uschläichen anschleichen (D)arriver (à  pas feutrés) (F)
Stammformen uschläichenschläicht unugeschlach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschläichen un
duschläichs un
hien/si,hatt/etschläicht un
mirschläichen un
dirschläicht un
sischläichen un
Passé composé
echsinnugeschlach
dubassugeschlach
hien/si,hatt/etassugeschlach
mirsinnugeschlach
dirsiddugeschlach
sisinnugeschlach
Plus-que-parfait
echwarugeschlach
duwaarsugeschlach
hien/si,hatt/etwarugeschlach
mirwarenugeschlach
dirwaartugeschlach
siwarenugeschlach
Futur I
echwäert uschläichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeschlach sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuschläichen
dugéifsuschläichen
hien/si,hatt/etgéifuschläichen
mirgéifenuschläichen
dirgéiftuschläichen
sigéifenuschläichen
Conditionnel Passé composé
echwierugeschlach
duwiersugeschlach
hien/si,hatt/etwierugeschlach
mirwierenugeschlach
dirwiertugeschlach
siwierenugeschlach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschläich un!
Plurielschläicht un!
ugeschlach
uschläichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschläicheneraschläichenerausschläichenerschläicheneruschläichenfortschläichenschläichen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles