E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofschläif-en abschleifen (D) – polir (F)
Stammformen ofschläif-enschläif-t ofofge-schlaff
Eegenschaften unregelmäßig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschläif-en of
duschläif-s of
hien/si,hatt/etschläif-t of
mirschläif-en of
dirschläif-t of
sischläif-en of
Passé composé
echhunnofge-schlaff
duhuesofge-schlaff
hien/si,hatt/ethuetofge-schlaff
mirhunnofge-schlaff
dirhuttofge-schlaff
sihunnofge-schlaff
Plus-que-parfait
echhatofge-schlaff
duhasofge-schlaff
hien/si,hatt/ethatofge-schlaff
mirhatenofge-schlaff
dirhatofge-schlaff
sihatenofge-schlaff
Futur I
echwäert ofschläif-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-schlaff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofschläif-en
dugéifsofschläif-en
hien/si,hatt/etgéifofschläif-en
mirgéifenofschläif-en
dirgéiftofschläif-en
sigéifenofschläif-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-schlaff
duhässofge-schlaff
hien/si,hatt/ethättofge-schlaff
mirhättenofge-schlaff
dirhättofge-schlaff
sihättenofge-schlaff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschläif of!
Plurielschläif-t of!
ofge-schlaff
ofschläif-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofge-schlaff
dugëssofge-schlaff
hie/si,hatt/etgëttofge-schlaff
mirginnofge-schlaff
dirgittofge-schlaff
siginnofge-schlaff
Passé composé
echsinnofge-schlaff ginn
dubassofge-schlaff ginn
hien/si,hatt/etassofge-schlaff ginn
mirsinnofge-schlaff ginn
dirsiddofge-schlaff ginn
sisinnofge-schlaff ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-schlaff ginn
duwaarsofge-schlaff ginn
hien/si,hatt/etwarofge-schlaff ginn
mirwarenofge-schlaff ginn
dirwaartofge-schlaff ginn
siwarenofge-schlaff ginn
Futur I
echwäert ofge-schlaff ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-schlaff gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofge-schlaff
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofge-schlaff ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofge-schlaff ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schläif-en
Remarquen (intern)
Partizip geschläift möglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles