E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schläifen schleifen (D) – meuler qc. (F)
Stammformen schläifenschläiftgeschlaff
Eegenschaften unregelmäßig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschläifen
duschläifs
hien/si,hatt/etschläift
mirschläifen
dirschläift
sischläifen
Passé composé
echhugeschlaff
duhuesgeschlaff
hien/si,hatt/ethuetgeschlaff
mirhugeschlaff
dirhuttgeschlaff
sihugeschlaff
Plus-que-parfait
echhatgeschlaff
duhasgeschlaff
hien/si,hatt/ethatgeschlaff
mirhategeschlaff
dirhatgeschlaff
sihategeschlaff
Futur I
echwäert schläifen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlaff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschläifen
dugéifsschläifen
hien/si,hatt/etgéifschläifen
mirgéifeschläifen
dirgéiftschläifen
sigéifeschläifen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschlaff
duhässgeschlaff
hien/si,hatt/ethättgeschlaff
mirhättegeschlaff
dirhättgeschlaff
sihättegeschlaff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschläif!
Plurielschläift!
geschlaff
schläifen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigeschlaff
dugëssgeschlaff
hie/si,hatt/etgëttgeschlaff
mirgigeschlaff
dirgittgeschlaff
sigigeschlaff
Passé composé
echsigeschlaff ginn
dubassgeschlaff ginn
hien/si,hatt/etassgeschlaff ginn
mirsigeschlaff ginn
dirsiddgeschlaff ginn
sisigeschlaff ginn
Plus-que-parfait
echwargeschlaff ginn
duwaarsgeschlaff ginn
hien/si,hatt/etwargeschlaff ginn
mirwaregeschlaff ginn
dirwaartgeschlaff ginn
siwaregeschlaff ginn
Futur I
echwäert geschlaff ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlaff gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif geschlaff
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif geschlaff ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier geschlaff ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschläifen
Remarquen (intern)
Partizip geschläift möglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles