E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entschlaken entschlacken (D)
Stammformen entschlakenentschlaaktentschlaakt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentschlaken
duentschlaaks
hien/si,hatt/etentschlaakt
mirentschlaken
direntschlaakt
sientschlaken
Pass compos
echhunnentschlaakt
duhuesentschlaakt
hien/si,hatt/ethuetentschlaakt
mirhunnentschlaakt
dirhuttentschlaakt
sihunnentschlaakt
Plus-que-parfait
echhatentschlaakt
duhasentschlaakt
hien/si,hatt/ethatentschlaakt
mirhatenentschlaakt
dirhatentschlaakt
sihatenentschlaakt
Futur I
echwäert entschlaken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entschlaakt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentschlaken
dugéifsentschlaken
hien/si,hatt/etgéifentschlaken
mirgéifenentschlaken
dirgéiftentschlaken
sigéifenentschlaken
Conditionnel Pass compos
echhttentschlaakt
duhssentschlaakt
hien/si,hatt/ethttentschlaakt
mirhttenentschlaakt
dirhttentschlaakt
sihttenentschlaakt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentschlak!
Plurielentschlaakt!
entschlaakt
entschlaken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnentschlaakt
dugëssentschlaakt
hie/si,hatt/etgëttentschlaakt
mirginnentschlaakt
dirgittentschlaakt
siginnentschlaakt
Pass compos
echsinnentschlaakt ginn
dubassentschlaakt ginn
hien/si,hatt/etassentschlaakt ginn
mirsinnentschlaakt ginn
dirsiddentschlaakt ginn
sisinnentschlaakt ginn
Plus-que-parfait
echwarentschlaakt ginn
duwaarsentschlaakt ginn
hien/si,hatt/etwarentschlaakt ginn
mirwarenentschlaakt ginn
dirwaartentschlaakt ginn
siwarenentschlaakt ginn
Futur I
echwäert entschlaakt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entschlaakt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif entschlaakt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif entschlaakt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier entschlaakt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles