E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
brevetéieren diplomieren (D)diplômer, breveter (F)
Stammformen brevetéierenbrevetéiertbrevetéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbrevetéieren
dubrevetéiers
hien/si,hatt/etbrevetéiert
mirbrevetéieren
dirbrevetéiert
sibrevetéieren
Passé composé
echhubrevetéiert
duhuesbrevetéiert
hien/si,hatt/ethuetbrevetéiert
mirhubrevetéiert
dirhuttbrevetéiert
sihubrevetéiert
Plus-que-parfait
echhatbrevetéiert
duhasbrevetéiert
hien/si,hatt/ethatbrevetéiert
mirhatebrevetéiert
dirhatbrevetéiert
sihatebrevetéiert
Futur I
echwäert brevetéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert brevetéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrevetéieren
dugéifsbrevetéieren
hien/si,hatt/etgéifbrevetéieren
mirgéifebrevetéieren
dirgéiftbrevetéieren
sigéifebrevetéieren
Conditionnel Passé composé
echhättbrevetéiert
duhässbrevetéiert
hien/si,hatt/ethättbrevetéiert
mirhättebrevetéiert
dirhättbrevetéiert
sihättebrevetéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrevetéier!
Plurielbrevetéiert!
brevetéiert
brevetéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibrevetéiert
dugëssbrevetéiert
hie/si,hatt/etgëttbrevetéiert
mirgibrevetéiert
dirgittbrevetéiert
sigibrevetéiert
Passé composé
echsibrevetéiert ginn
dubassbrevetéiert ginn
hien/si,hatt/etassbrevetéiert ginn
mirsibrevetéiert ginn
dirsiddbrevetéiert ginn
sisibrevetéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbrevetéiert ginn
duwaarsbrevetéiert ginn
hien/si,hatt/etwarbrevetéiert ginn
mirwarebrevetéiert ginn
dirwaartbrevetéiert ginn
siwarebrevetéiert ginn
Futur I
echwäert brevetéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert brevetéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif brevetéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif brevetéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier brevetéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles