E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schlaken dngen (mit Schlacke) (D) – to slag (E)
Stammformen schlakenschlaaktgeschlaakt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlaken
duschlaaks
hien/si,hatt/etschlaakt
mirschlaken
dirschlaakt
sischlaken
Pass compos
echhugeschlaakt
duhuesgeschlaakt
hien/si,hatt/ethuetgeschlaakt
mirhugeschlaakt
dirhuttgeschlaakt
sihugeschlaakt
Plus-que-parfait
echhatgeschlaakt
duhasgeschlaakt
hien/si,hatt/ethatgeschlaakt
mirhategeschlaakt
dirhatgeschlaakt
sihategeschlaakt
Futur I
echwäert schlaken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlaakt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlaken
dugéifsschlaken
hien/si,hatt/etgéifschlaken
mirgéifeschlaken
dirgéiftschlaken
sigéifeschlaken
Conditionnel Pass compos
echhttgeschlaakt
duhssgeschlaakt
hien/si,hatt/ethttgeschlaakt
mirhättegeschlaakt
dirhttgeschlaakt
sihättegeschlaakt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlak!
Plurielschlaakt!
geschlaakt
schlaken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschlaakt
dugëssgeschlaakt
hie/si,hatt/etgëttgeschlaakt
mirgigeschlaakt
dirgittgeschlaakt
sigigeschlaakt
Pass compos
echsigeschlaakt ginn
dubassgeschlaakt ginn
hien/si,hatt/etassgeschlaakt ginn
mirsigeschlaakt ginn
dirsiddgeschlaakt ginn
sisigeschlaakt ginn
Plus-que-parfait
echwargeschlaakt ginn
duwaarsgeschlaakt ginn
hien/si,hatt/etwargeschlaakt ginn
mirwaregeschlaakt ginn
dirwaartgeschlaakt ginn
siwaregeschlaakt ginn
Futur I
echwäert geschlaakt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlaakt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschlaakt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschlaakt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschlaakt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entschlaken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles