E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schlämm-en schlämmen (D) – curer (F)
Stammformen schlämm-enschlämm-tge-schlämm-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echschlämm-en
duschlämm-s
hien/si,hatt/etschlämm-t
mirschlämm-en
dirschlämm-t
sischlämm-en
Passé composé
echhuge-schlämm-t
duhuesge-schlämm-t
hien/si,hatt/ethuetge-schlämm-t
mirhuge-schlämm-t
dirhuttge-schlämm-t
sihuge-schlämm-t
Plus-que-parfait
echhatge-schlämm-t
duhasge-schlämm-t
hien/si,hatt/ethatge-schlämm-t
mirhatege-schlämm-t
dirhatge-schlämm-t
sihatege-schlämm-t
Modale Futur I
echwäert schlämm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-schlämm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlämm-en
dugéifsschlämm-en
hien/si,hatt/etgéifschlämm-en
mirgéifeschlämm-en
dirgéiftschlämm-en
sigéifeschlämm-en
Conditionnel passé composé
echhättge-schlämm-t
duhässge-schlämm-t
hien/si,hatt/ethättge-schlämm-t
mirhättege-schlämm-t
dirhättge-schlämm-t
sihättege-schlämm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlämm!
Plurielschlämm-t!
ge-schlämm-t
schlämm-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-schlämm-t
dugëssge-schlämm-t
hie/si,hatt/etgëttge-schlämm-t
mirgige-schlämm-t
dirgittge-schlämm-t
sigige-schlämm-t
Passé composé
echsige-schlämm-t ginn
dubassge-schlämm-t ginn
hien/si,hatt/etassge-schlämm-t ginn
mirsige-schlämm-t ginn
dirsiddge-schlämm-t ginn
sisige-schlämm-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-schlämm-t ginn
duwaarsge-schlämm-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-schlämm-t ginn
mirwarege-schlämm-t ginn
dirwaartge-schlämm-t ginn
siwarege-schlämm-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-schlämm-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-schlämm-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-schlämm-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-schlämm-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier ge-schlämm-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles