E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bricoléieren heimwerken (D)bricoler (F)do it yourself (E)
Stammformen bricoléierenbricoléiertbricoléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbricoléieren
dubricoléiers
hien/si,hatt/etbricoléiert
mirbricoléieren
dirbricoléiert
sibricoléieren
Passé composé
echhubricoléiert
duhuesbricoléiert
hien/si,hatt/ethuetbricoléiert
mirhubricoléiert
dirhuttbricoléiert
sihubricoléiert
Plus-que-parfait
echhatbricoléiert
duhasbricoléiert
hien/si,hatt/ethatbricoléiert
mirhatebricoléiert
dirhatbricoléiert
sihatebricoléiert
Futur I
echwäert bricoléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bricoléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbricoléieren
dugéifsbricoléieren
hien/si,hatt/etgéifbricoléieren
mirgéifebricoléieren
dirgéiftbricoléieren
sigéifebricoléieren
Conditionnel Passé composé
echhättbricoléiert
duhässbricoléiert
hien/si,hatt/ethättbricoléiert
mirhättebricoléiert
dirhättbricoléiert
sihättebricoléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbricoléier!
Plurielbricoléiert!
bricoléiert
bricoléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibricoléiert
dugëssbricoléiert
hie/si,hatt/etgëttbricoléiert
mirgibricoléiert
dirgittbricoléiert
sigibricoléiert
Passé composé
echsibricoléiert ginn
dubassbricoléiert ginn
hien/si,hatt/etassbricoléiert ginn
mirsibricoléiert ginn
dirsiddbricoléiert ginn
sisibricoléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbricoléiert ginn
duwaarsbricoléiert ginn
hien/si,hatt/etwarbricoléiert ginn
mirwarebricoléiert ginn
dirwaartbricoléiert ginn
siwarebricoléiert ginn
Futur I
echwäert bricoléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bricoléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bricoléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bricoléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bricoléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles