E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aschlÚcken einschlucken (D)
Stammformen aschlÚckenschlÚckt anageschlÚckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
PrÚsent
echschlÚcken an
duschlÚcks an
hien/si,hatt/etschlÚckt an
mirschlÚcken an
dirschlÚckt an
sischlÚcken an
PassÚ composÚ
echhunnageschlÚckt
duhuesageschlÚckt
hien/si,hatt/ethuetageschlÚckt
mirhunnageschlÚckt
dirhuttageschlÚckt
sihunnageschlÚckt
Plus-que-parfait
echhatageschlÚckt
duhasageschlÚckt
hien/si,hatt/ethatageschlÚckt
mirhatenageschlÚckt
dirhatageschlÚckt
sihatenageschlÚckt
Futur I
echwäert aschlÚcken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschlÚckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschlÚcken
dugéifsaschlÚcken
hien/si,hatt/etgéifaschlÚcken
mirgéifenaschlÚcken
dirgéiftaschlÚcken
sigéifenaschlÚcken
Conditionnel PassÚ composÚ
echhńttageschlÚckt
duhńssageschlÚckt
hien/si,hatt/ethńttageschlÚckt
mirhńttenageschlÚckt
dirhńttageschlÚckt
sihńttenageschlÚckt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierschlÚck an!
PlurielschlÚckt an!
ageschlÚckt
aschlÚcken
B. Passiv
Indikativ Passiv
PrÚsent
echginnageschlÚckt
dugëssageschlÚckt
hie/si,hatt/etgëttageschlÚckt
mirginnageschlÚckt
dirgittageschlÚckt
siginnageschlÚckt
PassÚ composÚ
echsinnageschlÚckt ginn
dubassageschlÚckt ginn
hien/si,hatt/etassageschlÚckt ginn
mirsinnageschlÚckt ginn
dirsiddageschlÚckt ginn
sisinnageschlÚckt ginn
Plus-que-parfait
echwarageschlÚckt ginn
duwaarsageschlÚckt ginn
hien/si,hatt/etwarageschlÚckt ginn
mirwarenageschlÚckt ginn
dirwaartageschlÚckt ginn
siwarenageschlÚckt ginn
Futur I
echwäert ageschlÚckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschlÚckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgÚif ageschlÚckt
dugÚifs
hie/si,hatt/etgÚif
mirgéifen
dirgÚift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgÚif ageschlÚckt ginn
dugÚifs
hie/si,hatt/etgÚif
mirgéifen
dirgÚift
sigéifen
Conditionnel PassÚ composÚ
echwier ageschlÚckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschlÚckenschlÚckenverschlÚcken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles