E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aschleefen einschleifen, einschleppen (D) – roder, installer (F)
Stammformen aschleefenschleeft anageschleeft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleefen an
duschleefs an
hien/si,hatt/etschleeft an
mirschleefen an
dirschleeft an
sischleefen an
Pass compos
echhunnageschleeft
duhuesageschleeft
hien/si,hatt/ethuetageschleeft
mirhunnageschleeft
dirhuttageschleeft
sihunnageschleeft
Plus-que-parfait
echhatageschleeft
duhasageschleeft
hien/si,hatt/ethatageschleeft
mirhatenageschleeft
dirhatageschleeft
sihatenageschleeft
Futur I
echwäert aschleefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschleeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschleefen
dugéifsaschleefen
hien/si,hatt/etgéifaschleefen
mirgéifenaschleefen
dirgéiftaschleefen
sigéifenaschleefen
Conditionnel Pass compos
echhttageschleeft
duhssageschleeft
hien/si,hatt/ethttageschleeft
mirhttenageschleeft
dirhttageschleeft
sihttenageschleeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef an!
Plurielschleeft an!
ageschleeft
aschleefen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnageschleeft
dugëssageschleeft
hie/si,hatt/etgëttageschleeft
mirginnageschleeft
dirgittageschleeft
siginnageschleeft
Pass compos
echsinnageschleeft ginn
dubassageschleeft ginn
hien/si,hatt/etassageschleeft ginn
mirsinnageschleeft ginn
dirsiddageschleeft ginn
sisinnageschleeft ginn
Plus-que-parfait
echwarageschleeft ginn
duwaarsageschleeft ginn
hien/si,hatt/etwarageschleeft ginn
mirwarenageschleeft ginn
dirwaartageschleeft ginn
siwarenageschleeft ginn
Futur I
echwäert ageschleeft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschleeft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ageschleeft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ageschleeft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ageschleeft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dohischleefeneraschleefenerausschleefenerbischleefeneropschleefenewechschleefenfortschleefenmatschleefennoschleefenofschleefenschleefenverschleefen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles