E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dohischleefen dahinschleppen (D)se traner, languir (F)
Stammformen dohischleefenschleeft dohindohigeschleeft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dohin-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleefen dohin
duschleefs dohin
hien/si,hatt/etschleeft dohin
mirschleefen dohin
dirschleeft dohin
sischleefen dohin
Pass compos
echhunndohigeschleeft
duhuesdohigeschleeft
hien/si,hatt/ethuetdohigeschleeft
mirhunndohigeschleeft
dirhuttdohigeschleeft
sihunndohigeschleeft
Plus-que-parfait
echhatdohigeschleeft
duhasdohigeschleeft
hien/si,hatt/ethatdohigeschleeft
mirhatendohigeschleeft
dirhatdohigeschleeft
sihatendohigeschleeft
Futur I
echwäert dohischleefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dohigeschleeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdohischleefen
dugéifsdohischleefen
hien/si,hatt/etgéifdohischleefen
mirgéifendohischleefen
dirgéiftdohischleefen
sigéifendohischleefen
Conditionnel Pass compos
echhttdohigeschleeft
duhssdohigeschleeft
hien/si,hatt/ethttdohigeschleeft
mirhttendohigeschleeft
dirhttdohigeschleeft
sihttendohigeschleeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef dohin!
Plurielschleeft dohin!
dohigeschleeft
dohischleefen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginndohigeschleeft
dugëssdohigeschleeft
hie/si,hatt/etgëttdohigeschleeft
mirginndohigeschleeft
dirgittdohigeschleeft
siginndohigeschleeft
Pass compos
echsinndohigeschleeft ginn
dubassdohigeschleeft ginn
hien/si,hatt/etassdohigeschleeft ginn
mirsinndohigeschleeft ginn
dirsidddohigeschleeft ginn
sisinndohigeschleeft ginn
Plus-que-parfait
echwardohigeschleeft ginn
duwaarsdohigeschleeft ginn
hien/si,hatt/etwardohigeschleeft ginn
mirwarendohigeschleeft ginn
dirwaartdohigeschleeft ginn
siwarendohigeschleeft ginn
Futur I
echwäert dohigeschleeft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dohigeschleeft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif dohigeschleeft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif dohigeschleeft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier dohigeschleeft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleefeneraschleefenerausschleefenerbischleefeneropschleefenewechschleefenfortschleefenmatschleefennoschleefenofschleefenschleefenverschleefen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles