E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eraschleefen hereinschleppen (D)
Stammformen eraschleefenschleeft eranerageschleeft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleefen eran
duschleefs eran
hien/si,hatt/etschleeft eran
mirschleefen eran
dirschleeft eran
sischleefen eran
Pass compos
echhunnerageschleeft
duhueserageschleeft
hien/si,hatt/ethueterageschleeft
mirhunnerageschleeft
dirhutterageschleeft
sihunnerageschleeft
Plus-que-parfait
echhaterageschleeft
duhaserageschleeft
hien/si,hatt/ethaterageschleeft
mirhatenerageschleeft
dirhaterageschleeft
sihatenerageschleeft
Futur I
echwäert eraschleefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erageschleeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaschleefen
dugéifseraschleefen
hien/si,hatt/etgéiferaschleefen
mirgéifeneraschleefen
dirgéifteraschleefen
sigéifeneraschleefen
Conditionnel Pass compos
echhtterageschleeft
duhsserageschleeft
hien/si,hatt/ethtterageschleeft
mirhttenerageschleeft
dirhtterageschleeft
sihttenerageschleeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef eran!
Plurielschleeft eran!
erageschleeft
eraschleefen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerageschleeft
dugësserageschleeft
hie/si,hatt/etgëtterageschleeft
mirginnerageschleeft
dirgitterageschleeft
siginnerageschleeft
Pass compos
echsinnerageschleeft ginn
dubasserageschleeft ginn
hien/si,hatt/etasserageschleeft ginn
mirsinnerageschleeft ginn
dirsidderageschleeft ginn
sisinnerageschleeft ginn
Plus-que-parfait
echwarerageschleeft ginn
duwaarserageschleeft ginn
hien/si,hatt/etwarerageschleeft ginn
mirwarenerageschleeft ginn
dirwaarterageschleeft ginn
siwarenerageschleeft ginn
Futur I
echwäert erageschleeft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erageschleeft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erageschleeft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erageschleeft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erageschleeft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleefendohischleefenerausschleefenerbischleefeneropschleefenewechschleefenfortschleefenmatschleefennoschleefenofschleefenschleefenverschleefen
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles