E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eraschleef-en hereinschleppen (D)
Stammformen eraschleef-enschleef-t eranerage-schleef-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleef-en eran
duschleef-s eran
hien/si,hatt/etschleef-t eran
mirschleef-en eran
dirschleef-t eran
sischleef-en eran
Pass compos
echhunnerage-schleef-t
duhueserage-schleef-t
hien/si,hatt/ethueterage-schleef-t
mirhunnerage-schleef-t
dirhutterage-schleef-t
sihunnerage-schleef-t
Plus-que-parfait
echhaterage-schleef-t
duhaserage-schleef-t
hien/si,hatt/ethaterage-schleef-t
mirhatenerage-schleef-t
dirhaterage-schleef-t
sihatenerage-schleef-t
Futur I
echwäert eraschleef-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-schleef-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaschleef-en
dugéifseraschleef-en
hien/si,hatt/etgéiferaschleef-en
mirgéifeneraschleef-en
dirgéifteraschleef-en
sigéifeneraschleef-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-schleef-t
duhsserage-schleef-t
hien/si,hatt/ethtterage-schleef-t
mirhttenerage-schleef-t
dirhtterage-schleef-t
sihttenerage-schleef-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef eran!
Plurielschleef-t eran!
erage-schleef-t
eraschleef-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerage-schleef-t
dugësserage-schleef-t
hie/si,hatt/etgëtterage-schleef-t
mirginnerage-schleef-t
dirgitterage-schleef-t
siginnerage-schleef-t
Pass compos
echsinnerage-schleef-t ginn
dubasserage-schleef-t ginn
hien/si,hatt/etasserage-schleef-t ginn
mirsinnerage-schleef-t ginn
dirsidderage-schleef-t ginn
sisinnerage-schleef-t ginn
Plus-que-parfait
echwarerage-schleef-t ginn
duwaarserage-schleef-t ginn
hien/si,hatt/etwarerage-schleef-t ginn
mirwarenerage-schleef-t ginn
dirwaarterage-schleef-t ginn
siwarenerage-schleef-t ginn
Futur I
echwäert erage-schleef-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-schleef-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erage-schleef-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erage-schleef-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erage-schleef-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleef-endohischleef-enerausschleef-enerbischleef-eneropschleef-enewechschleef-enfortschleef-enmatschleef-ennoschleef-enofschleef-enschleef-enverschleef-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles