E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausschleefen herausschleppen (D)
Stammformen erausschleefenschleeft erauserausgeschleeft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleefen eraus
duschleefs eraus
hien/si,hatt/etschleeft eraus
mirschleefen eraus
dirschleeft eraus
sischleefen eraus
Pass compos
echhunnerausgeschleeft
duhueserausgeschleeft
hien/si,hatt/ethueterausgeschleeft
mirhunnerausgeschleeft
dirhutterausgeschleeft
sihunnerausgeschleeft
Plus-que-parfait
echhaterausgeschleeft
duhaserausgeschleeft
hien/si,hatt/ethaterausgeschleeft
mirhatenerausgeschleeft
dirhaterausgeschleeft
sihatenerausgeschleeft
Futur I
echwäert erausschleefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgeschleeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausschleefen
dugéifserausschleefen
hien/si,hatt/etgéiferausschleefen
mirgéifenerausschleefen
dirgéifterausschleefen
sigéifenerausschleefen
Conditionnel Pass compos
echhtterausgeschleeft
duhsserausgeschleeft
hien/si,hatt/ethtterausgeschleeft
mirhttenerausgeschleeft
dirhtterausgeschleeft
sihttenerausgeschleeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef eraus!
Plurielschleeft eraus!
erausgeschleeft
erausschleefen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerausgeschleeft
dugësserausgeschleeft
hie/si,hatt/etgëtterausgeschleeft
mirginnerausgeschleeft
dirgitterausgeschleeft
siginnerausgeschleeft
Pass compos
echsinnerausgeschleeft ginn
dubasserausgeschleeft ginn
hien/si,hatt/etasserausgeschleeft ginn
mirsinnerausgeschleeft ginn
dirsidderausgeschleeft ginn
sisinnerausgeschleeft ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgeschleeft ginn
duwaarserausgeschleeft ginn
hien/si,hatt/etwarerausgeschleeft ginn
mirwarenerausgeschleeft ginn
dirwaarterausgeschleeft ginn
siwarenerausgeschleeft ginn
Futur I
echwäert erausgeschleeft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgeschleeft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgeschleeft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgeschleeft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erausgeschleeft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleefendohischleefeneraschleefenerbischleefeneropschleefenewechschleefenfortschleefenmatschleefennoschleefenofschleefenschleefenverschleefen
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles