E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausschleef-en herausschleppen (D)
Stammformen erausschleef-enschleef-t erauserausge-schleef-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleef-en eraus
duschleef-s eraus
hien/si,hatt/etschleef-t eraus
mirschleef-en eraus
dirschleef-t eraus
sischleef-en eraus
Pass compos
echhunnerausge-schleef-t
duhueserausge-schleef-t
hien/si,hatt/ethueterausge-schleef-t
mirhunnerausge-schleef-t
dirhutterausge-schleef-t
sihunnerausge-schleef-t
Plus-que-parfait
echhaterausge-schleef-t
duhaserausge-schleef-t
hien/si,hatt/ethaterausge-schleef-t
mirhatenerausge-schleef-t
dirhaterausge-schleef-t
sihatenerausge-schleef-t
Futur I
echwäert erausschleef-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-schleef-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausschleef-en
dugéifserausschleef-en
hien/si,hatt/etgéiferausschleef-en
mirgéifenerausschleef-en
dirgéifterausschleef-en
sigéifenerausschleef-en
Conditionnel Pass compos
echhtterausge-schleef-t
duhsserausge-schleef-t
hien/si,hatt/ethtterausge-schleef-t
mirhttenerausge-schleef-t
dirhtterausge-schleef-t
sihttenerausge-schleef-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef eraus!
Plurielschleef-t eraus!
erausge-schleef-t
erausschleef-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerausge-schleef-t
dugësserausge-schleef-t
hie/si,hatt/etgëtterausge-schleef-t
mirginnerausge-schleef-t
dirgitterausge-schleef-t
siginnerausge-schleef-t
Pass compos
echsinnerausge-schleef-t ginn
dubasserausge-schleef-t ginn
hien/si,hatt/etasserausge-schleef-t ginn
mirsinnerausge-schleef-t ginn
dirsidderausge-schleef-t ginn
sisinnerausge-schleef-t ginn
Plus-que-parfait
echwarerausge-schleef-t ginn
duwaarserausge-schleef-t ginn
hien/si,hatt/etwarerausge-schleef-t ginn
mirwarenerausge-schleef-t ginn
dirwaarterausge-schleef-t ginn
siwarenerausge-schleef-t ginn
Futur I
echwäert erausge-schleef-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-schleef-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausge-schleef-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausge-schleef-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erausge-schleef-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleef-endohischleef-eneraschleef-enerbischleef-eneropschleef-enewechschleef-enfortschleef-enmatschleef-ennoschleef-enofschleef-enschleef-enverschleef-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles