E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erbischleefen herbeischleppen (D) – apporter (F)
Stammformen erbischleefenschleeft erbierbigeschleeft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erbi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleefen erbi
duschleefs erbi
hien/si,hatt/etschleeft erbi
mirschleefen erbi
dirschleeft erbi
sischleefen erbi
Pass compos
echhunnerbigeschleeft
duhueserbigeschleeft
hien/si,hatt/ethueterbigeschleeft
mirhunnerbigeschleeft
dirhutterbigeschleeft
sihunnerbigeschleeft
Plus-que-parfait
echhaterbigeschleeft
duhaserbigeschleeft
hien/si,hatt/ethaterbigeschleeft
mirhatenerbigeschleeft
dirhaterbigeschleeft
sihatenerbigeschleeft
Futur I
echwäert erbischleefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbigeschleeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbischleefen
dugéifserbischleefen
hien/si,hatt/etgéiferbischleefen
mirgéifenerbischleefen
dirgéifterbischleefen
sigéifenerbischleefen
Conditionnel Pass compos
echhtterbigeschleeft
duhsserbigeschleeft
hien/si,hatt/ethtterbigeschleeft
mirhttenerbigeschleeft
dirhtterbigeschleeft
sihttenerbigeschleeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef erbi!
Plurielschleeft erbi!
erbigeschleeft
erbischleefen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerbigeschleeft
dugësserbigeschleeft
hie/si,hatt/etgëtterbigeschleeft
mirginnerbigeschleeft
dirgitterbigeschleeft
siginnerbigeschleeft
Pass compos
echsinnerbigeschleeft ginn
dubasserbigeschleeft ginn
hien/si,hatt/etasserbigeschleeft ginn
mirsinnerbigeschleeft ginn
dirsidderbigeschleeft ginn
sisinnerbigeschleeft ginn
Plus-que-parfait
echwarerbigeschleeft ginn
duwaarserbigeschleeft ginn
hien/si,hatt/etwarerbigeschleeft ginn
mirwarenerbigeschleeft ginn
dirwaarterbigeschleeft ginn
siwarenerbigeschleeft ginn
Futur I
echwäert erbigeschleeft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbigeschleeft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erbigeschleeft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erbigeschleeft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erbigeschleeft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleefendohischleefeneraschleefenerausschleefeneropschleefenewechschleefenfortschleefenmatschleefennoschleefenofschleefenschleefenverschleefen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles