E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eropschleefen heraufschleppen (D)
Stammformen eropschleefenschleeft eroperopgeschleeft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erop-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleefen erop
duschleefs erop
hien/si,hatt/etschleeft erop
mirschleefen erop
dirschleeft erop
sischleefen erop
Pass compos
echhunneropgeschleeft
duhueseropgeschleeft
hien/si,hatt/ethueteropgeschleeft
mirhunneropgeschleeft
dirhutteropgeschleeft
sihunneropgeschleeft
Plus-que-parfait
echhateropgeschleeft
duhaseropgeschleeft
hien/si,hatt/ethateropgeschleeft
mirhateneropgeschleeft
dirhateropgeschleeft
sihateneropgeschleeft
Futur I
echwäert eropschleefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eropgeschleeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferopschleefen
dugéifseropschleefen
hien/si,hatt/etgéiferopschleefen
mirgéifeneropschleefen
dirgéifteropschleefen
sigéifeneropschleefen
Conditionnel Pass compos
echhtteropgeschleeft
duhsseropgeschleeft
hien/si,hatt/ethtteropgeschleeft
mirhtteneropgeschleeft
dirhtteropgeschleeft
sihtteneropgeschleeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef erop!
Plurielschleeft erop!
eropgeschleeft
eropschleefen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginneropgeschleeft
dugësseropgeschleeft
hie/si,hatt/etgëtteropgeschleeft
mirginneropgeschleeft
dirgitteropgeschleeft
siginneropgeschleeft
Pass compos
echsinneropgeschleeft ginn
dubasseropgeschleeft ginn
hien/si,hatt/etasseropgeschleeft ginn
mirsinneropgeschleeft ginn
dirsidderopgeschleeft ginn
sisinneropgeschleeft ginn
Plus-que-parfait
echwareropgeschleeft ginn
duwaarseropgeschleeft ginn
hien/si,hatt/etwareropgeschleeft ginn
mirwareneropgeschleeft ginn
dirwaarteropgeschleeft ginn
siwareneropgeschleeft ginn
Futur I
echwäert eropgeschleeft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eropgeschleeft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif eropgeschleeft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif eropgeschleeft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier eropgeschleeft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleefendohischleefeneraschleefenerausschleefenerbischleefenewechschleefenfortschleefenmatschleefennoschleefenofschleefenschleefenverschleefen
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles