E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechschleef-en wegschleppen (D)
Stammformen ewechschleef-enschleef-t ewechewechge-schleef-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleef-en ewech
duschleef-s ewech
hien/si,hatt/etschleef-t ewech
mirschleef-en ewech
dirschleef-t ewech
sischleef-en ewech
Pass compos
echhunnewechge-schleef-t
duhuesewechge-schleef-t
hien/si,hatt/ethuetewechge-schleef-t
mirhunnewechge-schleef-t
dirhuttewechge-schleef-t
sihunnewechge-schleef-t
Plus-que-parfait
echhatewechge-schleef-t
duhasewechge-schleef-t
hien/si,hatt/ethatewechge-schleef-t
mirhatenewechge-schleef-t
dirhatewechge-schleef-t
sihatenewechge-schleef-t
Futur I
echwäert ewechschleef-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-schleef-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechschleef-en
dugéifsewechschleef-en
hien/si,hatt/etgéifewechschleef-en
mirgéifenewechschleef-en
dirgéiftewechschleef-en
sigéifenewechschleef-en
Conditionnel Pass compos
echhttewechge-schleef-t
duhssewechge-schleef-t
hien/si,hatt/ethttewechge-schleef-t
mirhttenewechge-schleef-t
dirhttewechge-schleef-t
sihttenewechge-schleef-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef ewech!
Plurielschleef-t ewech!
ewechge-schleef-t
ewechschleef-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnewechge-schleef-t
dugëssewechge-schleef-t
hie/si,hatt/etgëttewechge-schleef-t
mirginnewechge-schleef-t
dirgittewechge-schleef-t
siginnewechge-schleef-t
Pass compos
echsinnewechge-schleef-t ginn
dubassewechge-schleef-t ginn
hien/si,hatt/etassewechge-schleef-t ginn
mirsinnewechge-schleef-t ginn
dirsiddewechge-schleef-t ginn
sisinnewechge-schleef-t ginn
Plus-que-parfait
echwarewechge-schleef-t ginn
duwaarsewechge-schleef-t ginn
hien/si,hatt/etwarewechge-schleef-t ginn
mirwarenewechge-schleef-t ginn
dirwaartewechge-schleef-t ginn
siwarenewechge-schleef-t ginn
Futur I
echwäert ewechge-schleef-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-schleef-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ewechge-schleef-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ewechge-schleef-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ewechge-schleef-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleef-endohischleef-eneraschleef-enerausschleef-enerbischleef-eneropschleef-enfortschleef-enmatschleef-ennoschleef-enofschleef-enschleef-enverschleef-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles