E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fortschleefen fortschleppen (D) – emporter, entraner (F)
Stammformen fortschleefenschleeft fortfortgeschleeft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (fort-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleefe fort
duschleefs fort
hien/si,hatt/etschleeft fort
mirschleefe fort
dirschleeft fort
sischleefe fort
Pass compos
echhufortgeschleeft
duhuesfortgeschleeft
hien/si,hatt/ethuetfortgeschleeft
mirhufortgeschleeft
dirhuttfortgeschleeft
sihufortgeschleeft
Plus-que-parfait
echhatfortgeschleeft
duhasfortgeschleeft
hien/si,hatt/ethatfortgeschleeft
mirhatefortgeschleeft
dirhatfortgeschleeft
sihatefortgeschleeft
Futur I
echwäert fortschleefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortgeschleeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortschleefen
dugéifsfortschleefen
hien/si,hatt/etgéiffortschleefen
mirgéifefortschleefen
dirgéiftfortschleefen
sigéifefortschleefen
Conditionnel Pass compos
echhttfortgeschleeft
duhssfortgeschleeft
hien/si,hatt/ethttfortgeschleeft
mirhättefortgeschleeft
dirhttfortgeschleeft
sihättefortgeschleeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef fort!
Plurielschleeft fort!
fortgeschleeft
fortschleefen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgifortgeschleeft
dugëssfortgeschleeft
hie/si,hatt/etgëttfortgeschleeft
mirgifortgeschleeft
dirgittfortgeschleeft
sigifortgeschleeft
Pass compos
echsifortgeschleeft ginn
dubassfortgeschleeft ginn
hien/si,hatt/etassfortgeschleeft ginn
mirsifortgeschleeft ginn
dirsiddfortgeschleeft ginn
sisifortgeschleeft ginn
Plus-que-parfait
echwarfortgeschleeft ginn
duwaarsfortgeschleeft ginn
hien/si,hatt/etwarfortgeschleeft ginn
mirwarefortgeschleeft ginn
dirwaartfortgeschleeft ginn
siwarefortgeschleeft ginn
Futur I
echwäert fortgeschleeft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortgeschleeft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif fortgeschleeft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif fortgeschleeft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier fortgeschleeft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleefendohischleefeneraschleefenerausschleefenerbischleefeneropschleefenewechschleefenmatschleefennoschleefenofschleefenschleefenverschleefen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles