E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matschleefen mitschleppen (D) – trimbaler (F)
Stammformen matschleefenschleeft matmatgeschleeft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleefe mat
duschleefs mat
hien/si,hatt/etschleeft mat
mirschleefe mat
dirschleeft mat
sischleefe mat
Pass compos
echhumatgeschleeft
duhuesmatgeschleeft
hien/si,hatt/ethuetmatgeschleeft
mirhumatgeschleeft
dirhuttmatgeschleeft
sihumatgeschleeft
Plus-que-parfait
echhatmatgeschleeft
duhasmatgeschleeft
hien/si,hatt/ethatmatgeschleeft
mirhatematgeschleeft
dirhatmatgeschleeft
sihatematgeschleeft
Futur I
echwäert matschleefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgeschleeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatschleefen
dugéifsmatschleefen
hien/si,hatt/etgéifmatschleefen
mirgéifematschleefen
dirgéiftmatschleefen
sigéifematschleefen
Conditionnel Pass compos
echhttmatgeschleeft
duhssmatgeschleeft
hien/si,hatt/ethttmatgeschleeft
mirhättematgeschleeft
dirhttmatgeschleeft
sihättematgeschleeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef mat!
Plurielschleeft mat!
matgeschleeft
matschleefen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgimatgeschleeft
dugëssmatgeschleeft
hie/si,hatt/etgëttmatgeschleeft
mirgimatgeschleeft
dirgittmatgeschleeft
sigimatgeschleeft
Pass compos
echsimatgeschleeft ginn
dubassmatgeschleeft ginn
hien/si,hatt/etassmatgeschleeft ginn
mirsimatgeschleeft ginn
dirsiddmatgeschleeft ginn
sisimatgeschleeft ginn
Plus-que-parfait
echwarmatgeschleeft ginn
duwaarsmatgeschleeft ginn
hien/si,hatt/etwarmatgeschleeft ginn
mirwarematgeschleeft ginn
dirwaartmatgeschleeft ginn
siwarematgeschleeft ginn
Futur I
echwäert matgeschleeft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgeschleeft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif matgeschleeft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif matgeschleeft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier matgeschleeft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleefendohischleefeneraschleefenerausschleefenerbischleefeneropschleefenewechschleefenfortschleefennoschleefenofschleefenschleefenverschleefen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles