E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
noschleefen nachschleppen (D) – traner (F)
Stammformen noschleefenschleeft nonogeschleeft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleefen no
duschleefs no
hien/si,hatt/etschleeft no
mirschleefen no
dirschleeft no
sischleefen no
Pass compos
echhunnnogeschleeft
duhuesnogeschleeft
hien/si,hatt/ethuetnogeschleeft
mirhunnnogeschleeft
dirhuttnogeschleeft
sihunnnogeschleeft
Plus-que-parfait
echhatnogeschleeft
duhasnogeschleeft
hien/si,hatt/ethatnogeschleeft
mirhatennogeschleeft
dirhatnogeschleeft
sihatennogeschleeft
Futur I
echwäert noschleefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeschleeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnoschleefen
dugéifsnoschleefen
hien/si,hatt/etgéifnoschleefen
mirgéifennoschleefen
dirgéiftnoschleefen
sigéifennoschleefen
Conditionnel Pass compos
echhttnogeschleeft
duhssnogeschleeft
hien/si,hatt/ethttnogeschleeft
mirhttennogeschleeft
dirhttnogeschleeft
sihttennogeschleeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef no!
Plurielschleeft no!
nogeschleeft
noschleefen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnogeschleeft
dugëssnogeschleeft
hie/si,hatt/etgëttnogeschleeft
mirginnnogeschleeft
dirgittnogeschleeft
siginnnogeschleeft
Pass compos
echsinnnogeschleeft ginn
dubassnogeschleeft ginn
hien/si,hatt/etassnogeschleeft ginn
mirsinnnogeschleeft ginn
dirsiddnogeschleeft ginn
sisinnnogeschleeft ginn
Plus-que-parfait
echwarnogeschleeft ginn
duwaarsnogeschleeft ginn
hien/si,hatt/etwarnogeschleeft ginn
mirwarennogeschleeft ginn
dirwaartnogeschleeft ginn
siwarennogeschleeft ginn
Futur I
echwäert nogeschleeft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeschleeft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nogeschleeft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nogeschleeft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nogeschleeft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleefendohischleefeneraschleefenerausschleefenerbischleefeneropschleefenewechschleefenfortschleefenmatschleefenofschleefenschleefenverschleefen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles