E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofschleefen abschleppen (D) – dporter, remorquer (F)
Stammformen ofschleefenschleeft ofofgeschleeft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleefen of
duschleefs of
hien/si,hatt/etschleeft of
mirschleefen of
dirschleeft of
sischleefen of
Pass compos
echhunnofgeschleeft
duhuesofgeschleeft
hien/si,hatt/ethuetofgeschleeft
mirhunnofgeschleeft
dirhuttofgeschleeft
sihunnofgeschleeft
Plus-que-parfait
echhatofgeschleeft
duhasofgeschleeft
hien/si,hatt/ethatofgeschleeft
mirhatenofgeschleeft
dirhatofgeschleeft
sihatenofgeschleeft
Futur I
echwäert ofschleefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeschleeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofschleefen
dugéifsofschleefen
hien/si,hatt/etgéifofschleefen
mirgéifenofschleefen
dirgéiftofschleefen
sigéifenofschleefen
Conditionnel Pass compos
echhttofgeschleeft
duhssofgeschleeft
hien/si,hatt/ethttofgeschleeft
mirhttenofgeschleeft
dirhttofgeschleeft
sihttenofgeschleeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef of!
Plurielschleeft of!
ofgeschleeft
ofschleefen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgeschleeft
dugëssofgeschleeft
hie/si,hatt/etgëttofgeschleeft
mirginnofgeschleeft
dirgittofgeschleeft
siginnofgeschleeft
Pass compos
echsinnofgeschleeft ginn
dubassofgeschleeft ginn
hien/si,hatt/etassofgeschleeft ginn
mirsinnofgeschleeft ginn
dirsiddofgeschleeft ginn
sisinnofgeschleeft ginn
Plus-que-parfait
echwarofgeschleeft ginn
duwaarsofgeschleeft ginn
hien/si,hatt/etwarofgeschleeft ginn
mirwarenofgeschleeft ginn
dirwaartofgeschleeft ginn
siwarenofgeschleeft ginn
Futur I
echwäert ofgeschleeft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeschleeft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgeschleeft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgeschleeft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgeschleeft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleefendohischleefeneraschleefenerausschleefenerbischleefeneropschleefenewechschleefenfortschleefenmatschleefennoschleefenschleefenverschleefen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles