E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschleefen verschleppen (D) – dporter, dplacer (F)
Stammformen verschleefenverschleeftverschleeft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschleefen
duverschleefs
hien/si,hatt/etverschleeft
mirverschleefen
dirverschleeft
siverschleefen
Pass compos
echhuverschleeft
duhuesverschleeft
hien/si,hatt/ethuetverschleeft
mirhuverschleeft
dirhuttverschleeft
sihuverschleeft
Plus-que-parfait
echhatverschleeft
duhasverschleeft
hien/si,hatt/ethatverschleeft
mirhateverschleeft
dirhatverschleeft
sihateverschleeft
Futur I
echwäert verschleefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschleeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschleefen
dugéifsverschleefen
hien/si,hatt/etgéifverschleefen
mirgéifeverschleefen
dirgéiftverschleefen
sigéifeverschleefen
Conditionnel Pass compos
echhttverschleeft
duhssverschleeft
hien/si,hatt/ethttverschleeft
mirhätteverschleeft
dirhttverschleeft
sihätteverschleeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschleef!
Plurielverschleeft!
verschleeft
verschleefen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverschleeft
dugëssverschleeft
hie/si,hatt/etgëttverschleeft
mirgiverschleeft
dirgittverschleeft
sigiverschleeft
Pass compos
echsiverschleeft ginn
dubassverschleeft ginn
hien/si,hatt/etassverschleeft ginn
mirsiverschleeft ginn
dirsiddverschleeft ginn
sisiverschleeft ginn
Plus-que-parfait
echwarverschleeft ginn
duwaarsverschleeft ginn
hien/si,hatt/etwarverschleeft ginn
mirwareverschleeft ginn
dirwaartverschleeft ginn
siwareverschleeft ginn
Futur I
echwäert verschleeft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschleeft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verschleeft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verschleeft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verschleeft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleefendohischleefeneraschleefenerausschleefenerbischleefeneropschleefenewechschleefenfortschleefenmatschleefennoschleefenofschleefenschleefen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles