E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausschleideren herausschleudern (D) – jecter (F)
Stammformen erausschleiderenschleidert erauserausgeschleidert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echschleideren eraus
duschleiders eraus
hien/si,hatt/etschleidert eraus
mirschleideren eraus
dirschleidert eraus
sischleideren eraus
Pass compos
echhunnerausgeschleidert
duhueserausgeschleidert
hien/si,hatt/ethueterausgeschleidert
mirhunnerausgeschleidert
dirhutterausgeschleidert
sihunnerausgeschleidert
Plus-que-parfait
echhaterausgeschleidert
duhaserausgeschleidert
hien/si,hatt/ethaterausgeschleidert
mirhatenerausgeschleidert
dirhaterausgeschleidert
sihatenerausgeschleidert
Modale Futur I
echwäert erausschleideren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erausgeschleidert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausschleideren
dugéifserausschleideren
hien/si,hatt/etgéiferausschleideren
mirgéifenerausschleideren
dirgéifterausschleideren
sigéifenerausschleideren
Conditionnel pass compos
echhtterausgeschleidert
duhsserausgeschleidert
hien/si,hatt/ethtterausgeschleidert
mirhttenerausgeschleidert
dirhtterausgeschleidert
sihttenerausgeschleidert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleider eraus!
Plurielschleidert eraus!
erausgeschleidert
erausschleideren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnerausgeschleidert
dugësserausgeschleidert
hie/si,hatt/etgëtterausgeschleidert
mirginnerausgeschleidert
dirgitterausgeschleidert
siginnerausgeschleidert
Pass compos
echsinnerausgeschleidert ginn
dubasserausgeschleidert ginn
hien/si,hatt/etasserausgeschleidert ginn
mirsinnerausgeschleidert ginn
dirsidderausgeschleidert ginn
sisinnerausgeschleidert ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgeschleidert ginn
duwaarserausgeschleidert ginn
hien/si,hatt/etwarerausgeschleidert ginn
mirwarenerausgeschleidert ginn
dirwaarterausgeschleidert ginn
siwarenerausgeschleidert ginn
Modale Futur I
echwäert erausgeschleidert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erausgeschleidert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgeschleidert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgeschleidert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier erausgeschleidert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schleiderenverschleideren
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles