E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschleideren verschleudern (D)brader (F)
Stammformen verschleiderenverschleidertverschleidert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschleideren
duverschleiders
hien/si,hatt/etverschleidert
mirverschleideren
dirverschleidert
siverschleideren
Pass compos
echhuverschleidert
duhuesverschleidert
hien/si,hatt/ethuetverschleidert
mirhuverschleidert
dirhuttverschleidert
sihuverschleidert
Plus-que-parfait
echhatverschleidert
duhasverschleidert
hien/si,hatt/ethatverschleidert
mirhateverschleidert
dirhatverschleidert
sihateverschleidert
Futur I
echwäert verschleideren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschleidert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschleideren
dugéifsverschleideren
hien/si,hatt/etgéifverschleideren
mirgéifeverschleideren
dirgéiftverschleideren
sigéifeverschleideren
Conditionnel Pass compos
echhttverschleidert
duhssverschleidert
hien/si,hatt/ethttverschleidert
mirhätteverschleidert
dirhttverschleidert
sihätteverschleidert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschleider!
Plurielverschleidert!
verschleidert
verschleideren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverschleidert
dugëssverschleidert
hie/si,hatt/etgëttverschleidert
mirgiverschleidert
dirgittverschleidert
sigiverschleidert
Pass compos
echsiverschleidert ginn
dubassverschleidert ginn
hien/si,hatt/etassverschleidert ginn
mirsiverschleidert ginn
dirsiddverschleidert ginn
sisiverschleidert ginn
Plus-que-parfait
echwarverschleidert ginn
duwaarsverschleidert ginn
hien/si,hatt/etwarverschleidert ginn
mirwareverschleidert ginn
dirwaartverschleidert ginn
siwareverschleidert ginn
Futur I
echwäert verschleidert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschleidert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verschleidert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verschleidert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verschleidert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausschleiderenschleideren
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles