E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schleider-en schleudern (D) – embarder (F)
Stammformen schleider-enschleider-tge-schleider-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleider-en
duschleider-s
hien/si,hatt/etschleider-t
mirschleider-en
dirschleider-t
sischleider-en
Pass compos
echhuge-schleider-t
duhuesge-schleider-t
hien/si,hatt/ethuetge-schleider-t
mirhuge-schleider-t
dirhuttge-schleider-t
sihuge-schleider-t
Plus-que-parfait
echhatge-schleider-t
duhasge-schleider-t
hien/si,hatt/ethatge-schleider-t
mirhatege-schleider-t
dirhatge-schleider-t
sihatege-schleider-t
Futur I
echwäert schleider-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schleider-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschleider-en
dugéifsschleider-en
hien/si,hatt/etgéifschleider-en
mirgéifeschleider-en
dirgéiftschleider-en
sigéifeschleider-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schleider-t
duhssge-schleider-t
hien/si,hatt/ethttge-schleider-t
mirhättege-schleider-t
dirhttge-schleider-t
sihättege-schleider-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleider!
Plurielschleider-t!
ge-schleider-t
schleider-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-schleider-t
dugëssge-schleider-t
hie/si,hatt/etgëttge-schleider-t
mirgige-schleider-t
dirgittge-schleider-t
sigige-schleider-t
Pass compos
echsige-schleider-t ginn
dubassge-schleider-t ginn
hien/si,hatt/etassge-schleider-t ginn
mirsige-schleider-t ginn
dirsiddge-schleider-t ginn
sisige-schleider-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-schleider-t ginn
duwaarsge-schleider-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-schleider-t ginn
mirwarege-schleider-t ginn
dirwaartge-schleider-t ginn
siwarege-schleider-t ginn
Futur I
echwäert ge-schleider-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schleider-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-schleider-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-schleider-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-schleider-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausschleider-enverschleider-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles