E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entschleieren entschleiern (D)dvoiler qc. (F)
Stammformen entschleierenentschleiertentschleiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentschleieren
duentschleiers
hien/si,hatt/etentschleiert
mirentschleieren
direntschleiert
sientschleieren
Pass compos
echhunnentschleiert
duhuesentschleiert
hien/si,hatt/ethuetentschleiert
mirhunnentschleiert
dirhuttentschleiert
sihunnentschleiert
Plus-que-parfait
echhatentschleiert
duhasentschleiert
hien/si,hatt/ethatentschleiert
mirhatenentschleiert
dirhatentschleiert
sihatenentschleiert
Futur I
echwäert entschleieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entschleiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentschleieren
dugéifsentschleieren
hien/si,hatt/etgéifentschleieren
mirgéifenentschleieren
dirgéiftentschleieren
sigéifenentschleieren
Conditionnel Pass compos
echhttentschleiert
duhssentschleiert
hien/si,hatt/ethttentschleiert
mirhttenentschleiert
dirhttentschleiert
sihttenentschleiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentschleier!
Plurielentschleiert!
entschleiert
entschleieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnentschleiert
dugëssentschleiert
hie/si,hatt/etgëttentschleiert
mirginnentschleiert
dirgittentschleiert
siginnentschleiert
Pass compos
echsinnentschleiert ginn
dubassentschleiert ginn
hien/si,hatt/etassentschleiert ginn
mirsinnentschleiert ginn
dirsiddentschleiert ginn
sisinnentschleiert ginn
Plus-que-parfait
echwarentschleiert ginn
duwaarsentschleiert ginn
hien/si,hatt/etwarentschleiert ginn
mirwarenentschleiert ginn
dirwaartentschleiert ginn
siwarenentschleiert ginn
Futur I
echwäert entschleiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entschleiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif entschleiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif entschleiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier entschleiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verschleieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles