E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschleieren verschleiern (D) – dissimuler (F)
Stammformen verschleierenverschleiertverschleiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschleieren
duverschleiers
hien/si,hatt/etverschleiert
mirverschleieren
dirverschleiert
siverschleieren
Pass compos
echhuverschleiert
duhuesverschleiert
hien/si,hatt/ethuetverschleiert
mirhuverschleiert
dirhuttverschleiert
sihuverschleiert
Plus-que-parfait
echhatverschleiert
duhasverschleiert
hien/si,hatt/ethatverschleiert
mirhateverschleiert
dirhatverschleiert
sihateverschleiert
Futur I
echwäert verschleieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschleiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschleieren
dugéifsverschleieren
hien/si,hatt/etgéifverschleieren
mirgéifeverschleieren
dirgéiftverschleieren
sigéifeverschleieren
Conditionnel Pass compos
echhttverschleiert
duhssverschleiert
hien/si,hatt/ethttverschleiert
mirhätteverschleiert
dirhttverschleiert
sihätteverschleiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschleier!
Plurielverschleiert!
verschleiert
verschleieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverschleiert
dugëssverschleiert
hie/si,hatt/etgëttverschleiert
mirgiverschleiert
dirgittverschleiert
sigiverschleiert
Pass compos
echsiverschleiert ginn
dubassverschleiert ginn
hien/si,hatt/etassverschleiert ginn
mirsiverschleiert ginn
dirsiddverschleiert ginn
sisiverschleiert ginn
Plus-que-parfait
echwarverschleiert ginn
duwaarsverschleiert ginn
hien/si,hatt/etwarverschleiert ginn
mirwareverschleiert ginn
dirwaartverschleiert ginn
siwareverschleiert ginn
Futur I
echwäert verschleiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschleiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verschleiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verschleiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verschleiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entschleieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles