E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschleier-en verschleiern (D)dissimuler (F)
Stammformen verschleier-enverschleier-tverschleier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschleier-en
duverschleier-s
hien/si,hatt/etverschleier-t
mirverschleier-en
dirverschleier-t
siverschleier-en
Pass compos
echhuverschleier-t
duhuesverschleier-t
hien/si,hatt/ethuetverschleier-t
mirhuverschleier-t
dirhuttverschleier-t
sihuverschleier-t
Plus-que-parfait
echhatverschleier-t
duhasverschleier-t
hien/si,hatt/ethatverschleier-t
mirhateverschleier-t
dirhatverschleier-t
sihateverschleier-t
Futur I
echwäert verschleier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschleier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschleier-en
dugéifsverschleier-en
hien/si,hatt/etgéifverschleier-en
mirgéifeverschleier-en
dirgéiftverschleier-en
sigéifeverschleier-en
Conditionnel Pass compos
echhttverschleier-t
duhssverschleier-t
hien/si,hatt/ethttverschleier-t
mirhätteverschleier-t
dirhttverschleier-t
sihätteverschleier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschleier!
Plurielverschleier-t!
verschleier-t
verschleier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverschleier-t
dugëssverschleier-t
hie/si,hatt/etgëttverschleier-t
mirgiverschleier-t
dirgittverschleier-t
sigiverschleier-t
Pass compos
echsiverschleier-t ginn
dubassverschleier-t ginn
hien/si,hatt/etassverschleier-t ginn
mirsiverschleier-t ginn
dirsiddverschleier-t ginn
sisiverschleier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverschleier-t ginn
duwaarsverschleier-t ginn
hien/si,hatt/etwarverschleier-t ginn
mirwareverschleier-t ginn
dirwaartverschleier-t ginn
siwareverschleier-t ginn
Futur I
echwäert verschleier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschleier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verschleier-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verschleier-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verschleier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entschleier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles