E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aschleis-en einschleusen (D)introduire clandestinement (F)
Stammformen aschleis-enschleis-t anage-schleis-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleis-en an
duschlei-s an
hien/si,hatt/etschleis-t an
mirschleis-en an
dirschleis-t an
sischleis-en an
Pass compos
echhunnage-schleis-t
duhuesage-schleis-t
hien/si,hatt/ethuetage-schleis-t
mirhunnage-schleis-t
dirhuttage-schleis-t
sihunnage-schleis-t
Plus-que-parfait
echhatage-schleis-t
duhasage-schleis-t
hien/si,hatt/ethatage-schleis-t
mirhatenage-schleis-t
dirhatage-schleis-t
sihatenage-schleis-t
Futur I
echwäert aschleis-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-schleis-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschleis-en
dugéifsaschleis-en
hien/si,hatt/etgéifaschleis-en
mirgéifenaschleis-en
dirgéiftaschleis-en
sigéifenaschleis-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-schleis-t
duhssage-schleis-t
hien/si,hatt/ethttage-schleis-t
mirhttenage-schleis-t
dirhttage-schleis-t
sihttenage-schleis-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleis an!
Plurielschleis-t an!
age-schleis-t
aschleis-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-schleis-t
dugëssage-schleis-t
hie/si,hatt/etgëttage-schleis-t
mirginnage-schleis-t
dirgittage-schleis-t
siginnage-schleis-t
Pass compos
echsinnage-schleis-t ginn
dubassage-schleis-t ginn
hien/si,hatt/etassage-schleis-t ginn
mirsinnage-schleis-t ginn
dirsiddage-schleis-t ginn
sisinnage-schleis-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-schleis-t ginn
duwaarsage-schleis-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-schleis-t ginn
mirwarenage-schleis-t ginn
dirwaartage-schleis-t ginn
siwarenage-schleis-t ginn
Futur I
echwäert age-schleis-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-schleis-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-schleis-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-schleis-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-schleis-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchschleis-enschleis-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles