E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchschleisen durchschleusen (D)cluser (F)
Stammformen duerchschleisenschleist duerchduerchgeschleist
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleisen duerch
duschleis duerch
hien/si,hatt/etschleist duerch
mirschleisen duerch
dirschleist duerch
sischleisen duerch
Pass compos
echhunnduerchgeschleist
duhuesduerchgeschleist
hien/si,hatt/ethuetduerchgeschleist
mirhunnduerchgeschleist
dirhuttduerchgeschleist
sihunnduerchgeschleist
Plus-que-parfait
echhatduerchgeschleist
duhasduerchgeschleist
hien/si,hatt/ethatduerchgeschleist
mirhatenduerchgeschleist
dirhatduerchgeschleist
sihatenduerchgeschleist
Futur I
echwäert duerchschleisen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgeschleist hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchschleisen
dugéifsduerchschleisen
hien/si,hatt/etgéifduerchschleisen
mirgéifenduerchschleisen
dirgéiftduerchschleisen
sigéifenduerchschleisen
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgeschleist
duhssduerchgeschleist
hien/si,hatt/ethttduerchgeschleist
mirhttenduerchgeschleist
dirhttduerchgeschleist
sihttenduerchgeschleist
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleis duerch!
Plurielschleist duerch!
duerchgeschleist
duerchschleisen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnduerchgeschleist
dugëssduerchgeschleist
hie/si,hatt/etgëttduerchgeschleist
mirginnduerchgeschleist
dirgittduerchgeschleist
siginnduerchgeschleist
Pass compos
echsinnduerchgeschleist ginn
dubassduerchgeschleist ginn
hien/si,hatt/etassduerchgeschleist ginn
mirsinnduerchgeschleist ginn
dirsiddduerchgeschleist ginn
sisinnduerchgeschleist ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgeschleist ginn
duwaarsduerchgeschleist ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgeschleist ginn
mirwarenduerchgeschleist ginn
dirwaartduerchgeschleist ginn
siwarenduerchgeschleist ginn
Futur I
echwäert duerchgeschleist ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgeschleist gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif duerchgeschleist
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif duerchgeschleist ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier duerchgeschleist ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleisenschleisen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles