E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aschléiss-en einschließen (einbeziehen (D)associer (inclure) (F)
Stammformen aschléiss-enschléiss-t anage-schloss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschléiss-en an
duschléis-s an
hien/si,hatt/etschléiss-t an
mirschléiss-en an
dirschléiss-t an
sischléiss-en an
Passé composé
echhunnage-schloss
duhuesage-schloss
hien/si,hatt/ethuetage-schloss
mirhunnage-schloss
dirhuttage-schloss
sihunnage-schloss
Plus-que-parfait
echhatage-schloss
duhasage-schloss
hien/si,hatt/ethatage-schloss
mirhatenage-schloss
dirhatage-schloss
sihatenage-schloss
Futur I
echwäert aschléiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-schloss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschléiss-en
dugéifsaschléiss-en
hien/si,hatt/etgéifaschléiss-en
mirgéifenaschléiss-en
dirgéiftaschléiss-en
sigéifenaschléiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättage-schloss
duhässage-schloss
hien/si,hatt/ethättage-schloss
mirhättenage-schloss
dirhättage-schloss
sihättenage-schloss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschléiss an!
Plurielschléiss-t an!
age-schloss
aschléiss-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnage-schloss
dugëssage-schloss
hie/si,hatt/etgëttage-schloss
mirginnage-schloss
dirgittage-schloss
siginnage-schloss
Passé composé
echsinnage-schloss ginn
dubassage-schloss ginn
hien/si,hatt/etassage-schloss ginn
mirsinnage-schloss ginn
dirsiddage-schloss ginn
sisinnage-schloss ginn
Plus-que-parfait
echwarage-schloss ginn
duwaarsage-schloss ginn
hien/si,hatt/etwarage-schloss ginn
mirwarenage-schloss ginn
dirwaartage-schloss ginn
siwarenage-schloss ginn
Futur I
echwäert age-schloss ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-schloss gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif age-schloss
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif age-schloss ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier age-schloss ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschléiss-enbeschléiss-enentschléiss-enerschléiss-enofschléiss-enopschléiss-enschléiss-enuschléiss-enverschléiss-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles