E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausschléissen ausschließen (D)exclure (F)
Stammformen ausschléissenschléisst ausausgeschloss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschléissen aus
duschléiss aus
hien/si,hatt/etschléisst aus
mirschléissen aus
dirschléisst aus
sischléissen aus
Passé composé
echhunnausgeschloss
duhuesausgeschloss
hien/si,hatt/ethuetausgeschloss
mirhunnausgeschloss
dirhuttausgeschloss
sihunnausgeschloss
Plus-que-parfait
echhatausgeschloss
duhasausgeschloss
hien/si,hatt/ethatausgeschloss
mirhatenausgeschloss
dirhatausgeschloss
sihatenausgeschloss
Futur I
echwäert ausschléissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeschloss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausschléissen
dugéifsausschléissen
hien/si,hatt/etgéifausschléissen
mirgéifenausschléissen
dirgéiftausschléissen
sigéifenausschléissen
Conditionnel Passé composé
echhättausgeschloss
duhässausgeschloss
hien/si,hatt/ethättausgeschloss
mirhättenausgeschloss
dirhättausgeschloss
sihättenausgeschloss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschléiss aus!
Plurielschléisst aus!
ausgeschloss
ausschléissen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausgeschloss
dugëssausgeschloss
hie/si,hatt/etgëttausgeschloss
mirginnausgeschloss
dirgittausgeschloss
siginnausgeschloss
Passé composé
echsinnausgeschloss ginn
dubassausgeschloss ginn
hien/si,hatt/etassausgeschloss ginn
mirsinnausgeschloss ginn
dirsiddausgeschloss ginn
sisinnausgeschloss ginn
Plus-que-parfait
echwarausgeschloss ginn
duwaarsausgeschloss ginn
hien/si,hatt/etwarausgeschloss ginn
mirwarenausgeschloss ginn
dirwaartausgeschloss ginn
siwarenausgeschloss ginn
Futur I
echwäert ausgeschloss ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeschloss gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausgeschloss
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausgeschloss ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausgeschloss ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschléissenbeschléissenentschléissenerschléissenofschléissenopschléissenschléissenuschléissenverschléissen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles