E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beschléissen beschließen (D)décider (F)
Stammformen beschléissenbeschléisstbeschloss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbeschléissen
dubeschléiss
hien/si,hatt/etbeschléisst
mirbeschléissen
dirbeschléisst
sibeschléissen
Passé composé
echhubeschloss
duhuesbeschloss
hien/si,hatt/ethuetbeschloss
mirhubeschloss
dirhuttbeschloss
sihubeschloss
Plus-que-parfait
echhatbeschloss
duhasbeschloss
hien/si,hatt/ethatbeschloss
mirhatebeschloss
dirhatbeschloss
sihatebeschloss
Futur I
echwäert beschléissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschloss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeschléissen
dugéifsbeschléissen
hien/si,hatt/etgéifbeschléissen
mirgéifebeschléissen
dirgéiftbeschléissen
sigéifebeschléissen
Conditionnel Passé composé
echhättbeschloss
duhässbeschloss
hien/si,hatt/ethättbeschloss
mirhättebeschloss
dirhättbeschloss
sihättebeschloss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeschléiss!
Plurielbeschléisst!
beschloss
beschléissen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibeschloss
dugëssbeschloss
hie/si,hatt/etgëttbeschloss
mirgibeschloss
dirgittbeschloss
sigibeschloss
Passé composé
echsibeschloss ginn
dubassbeschloss ginn
hien/si,hatt/etassbeschloss ginn
mirsibeschloss ginn
dirsiddbeschloss ginn
sisibeschloss ginn
Plus-que-parfait
echwarbeschloss ginn
duwaarsbeschloss ginn
hien/si,hatt/etwarbeschloss ginn
mirwarebeschloss ginn
dirwaartbeschloss ginn
siwarebeschloss ginn
Futur I
echwäert beschloss ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschloss gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif beschloss
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif beschloss ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier beschloss ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschléissenausschléissenentschléissenerschléissenofschléissenopschléissenschléissenuschléissenverschléissen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles