E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entschléissen entschließen (D)décider, se résoudre à  (F)
Stammformen entschléissenentschléisstentschloss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echentschléissen
duentschléiss
hien/si,hatt/etentschléisst
mirentschléissen
direntschléisst
sientschléissen
Passé composé
echhunnentschloss
duhuesentschloss
hien/si,hatt/ethuetentschloss
mirhunnentschloss
dirhuttentschloss
sihunnentschloss
Plus-que-parfait
echhatentschloss
duhasentschloss
hien/si,hatt/ethatentschloss
mirhatenentschloss
dirhatentschloss
sihatenentschloss
Futur I
echwäert entschléissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entschloss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentschléissen
dugéifsentschléissen
hien/si,hatt/etgéifentschléissen
mirgéifenentschléissen
dirgéiftentschléissen
sigéifenentschléissen
Conditionnel Passé composé
echhättentschloss
duhässentschloss
hien/si,hatt/ethättentschloss
mirhättenentschloss
dirhättentschloss
sihättenentschloss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentschléiss!
Plurielentschléisst!
entschloss
entschléissen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnentschloss
dugëssentschloss
hie/si,hatt/etgëttentschloss
mirginnentschloss
dirgittentschloss
siginnentschloss
Passé composé
echsinnentschloss ginn
dubassentschloss ginn
hien/si,hatt/etassentschloss ginn
mirsinnentschloss ginn
dirsiddentschloss ginn
sisinnentschloss ginn
Plus-que-parfait
echwarentschloss ginn
duwaarsentschloss ginn
hien/si,hatt/etwarentschloss ginn
mirwarenentschloss ginn
dirwaartentschloss ginn
siwarenentschloss ginn
Futur I
echwäert entschloss ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entschloss gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif entschloss
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif entschloss ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier entschloss ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschléissenausschléissenbeschléissenerschléissenofschléissenopschléissenschléissenuschléissenverschléissen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles