E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofschléissen abschließen (D)conclure, verrouiller, fermer à  clé (F)
Stammformen ofschléissenschléisst ofofgeschloss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschléissen of
duschléiss of
hien/si,hatt/etschléisst of
mirschléissen of
dirschléisst of
sischléissen of
Passé composé
echhunnofgeschloss
duhuesofgeschloss
hien/si,hatt/ethuetofgeschloss
mirhunnofgeschloss
dirhuttofgeschloss
sihunnofgeschloss
Plus-que-parfait
echhatofgeschloss
duhasofgeschloss
hien/si,hatt/ethatofgeschloss
mirhatenofgeschloss
dirhatofgeschloss
sihatenofgeschloss
Futur I
echwäert ofschléissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeschloss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofschléissen
dugéifsofschléissen
hien/si,hatt/etgéifofschléissen
mirgéifenofschléissen
dirgéiftofschléissen
sigéifenofschléissen
Conditionnel Passé composé
echhättofgeschloss
duhässofgeschloss
hien/si,hatt/ethättofgeschloss
mirhättenofgeschloss
dirhättofgeschloss
sihättenofgeschloss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschléiss of!
Plurielschléisst of!
ofgeschloss
ofschléissen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofgeschloss
dugëssofgeschloss
hie/si,hatt/etgëttofgeschloss
mirginnofgeschloss
dirgittofgeschloss
siginnofgeschloss
Passé composé
echsinnofgeschloss ginn
dubassofgeschloss ginn
hien/si,hatt/etassofgeschloss ginn
mirsinnofgeschloss ginn
dirsiddofgeschloss ginn
sisinnofgeschloss ginn
Plus-que-parfait
echwarofgeschloss ginn
duwaarsofgeschloss ginn
hien/si,hatt/etwarofgeschloss ginn
mirwarenofgeschloss ginn
dirwaartofgeschloss ginn
siwarenofgeschloss ginn
Futur I
echwäert ofgeschloss ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeschloss gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofgeschloss
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofgeschloss ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofgeschloss ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschléissenausschléissenbeschléissenentschléissenerschléissenopschléissenschléissenuschléissenverschléissen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles