E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofschléiss-en abschließen (D)conclure, verrouiller, fermer à  clé (F)
Stammformen ofschléiss-enschléiss-t ofofge-schloss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschléiss-en of
duschléis-s of
hien/si,hatt/etschléiss-t of
mirschléiss-en of
dirschléiss-t of
sischléiss-en of
Passé composé
echhunnofge-schloss
duhuesofge-schloss
hien/si,hatt/ethuetofge-schloss
mirhunnofge-schloss
dirhuttofge-schloss
sihunnofge-schloss
Plus-que-parfait
echhatofge-schloss
duhasofge-schloss
hien/si,hatt/ethatofge-schloss
mirhatenofge-schloss
dirhatofge-schloss
sihatenofge-schloss
Futur I
echwäert ofschléiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-schloss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofschléiss-en
dugéifsofschléiss-en
hien/si,hatt/etgéifofschléiss-en
mirgéifenofschléiss-en
dirgéiftofschléiss-en
sigéifenofschléiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-schloss
duhässofge-schloss
hien/si,hatt/ethättofge-schloss
mirhättenofge-schloss
dirhättofge-schloss
sihättenofge-schloss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschléiss of!
Plurielschléiss-t of!
ofge-schloss
ofschléiss-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofge-schloss
dugëssofge-schloss
hie/si,hatt/etgëttofge-schloss
mirginnofge-schloss
dirgittofge-schloss
siginnofge-schloss
Passé composé
echsinnofge-schloss ginn
dubassofge-schloss ginn
hien/si,hatt/etassofge-schloss ginn
mirsinnofge-schloss ginn
dirsiddofge-schloss ginn
sisinnofge-schloss ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-schloss ginn
duwaarsofge-schloss ginn
hien/si,hatt/etwarofge-schloss ginn
mirwarenofge-schloss ginn
dirwaartofge-schloss ginn
siwarenofge-schloss ginn
Futur I
echwäert ofge-schloss ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-schloss gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofge-schloss
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofge-schloss ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofge-schloss ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschléiss-enausschléiss-enbeschléiss-enentschléiss-enerschléiss-enopschléiss-enschléiss-enuschléiss-enverschléiss-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles