E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschléissen verschließen (D)fermer à  clé, boucher (F)
Stammformen verschléissenverschléisstverschloss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverschléissen
duverschléiss
hien/si,hatt/etverschléisst
mirverschléissen
dirverschléisst
siverschléissen
Passé composé
echhuverschloss
duhuesverschloss
hien/si,hatt/ethuetverschloss
mirhuverschloss
dirhuttverschloss
sihuverschloss
Plus-que-parfait
echhatverschloss
duhasverschloss
hien/si,hatt/ethatverschloss
mirhateverschloss
dirhatverschloss
sihateverschloss
Futur I
echwäert verschléissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschloss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschléissen
dugéifsverschléissen
hien/si,hatt/etgéifverschléissen
mirgéifeverschléissen
dirgéiftverschléissen
sigéifeverschléissen
Conditionnel Passé composé
echhättverschloss
duhässverschloss
hien/si,hatt/ethättverschloss
mirhätteverschloss
dirhättverschloss
sihätteverschloss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschléiss!
Plurielverschléisst!
verschloss
verschléissen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverschloss
dugëssverschloss
hie/si,hatt/etgëttverschloss
mirgiverschloss
dirgittverschloss
sigiverschloss
Passé composé
echsiverschloss ginn
dubassverschloss ginn
hien/si,hatt/etassverschloss ginn
mirsiverschloss ginn
dirsiddverschloss ginn
sisiverschloss ginn
Plus-que-parfait
echwarverschloss ginn
duwaarsverschloss ginn
hien/si,hatt/etwarverschloss ginn
mirwareverschloss ginn
dirwaartverschloss ginn
siwareverschloss ginn
Futur I
echwäert verschloss ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschloss gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verschloss
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verschloss ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verschloss ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschléissenausschléissenbeschléissenentschléissenerschléissenofschléissenopschléissenschléissenuschléissen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles