E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schléissen schließen, schlussfolgern (D)fermer, conclure (F)to shut, to reason (P)
Stammformen schléissenschléisstgeschloss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschléissen
duschléiss
hien/si,hatt/etschléisst
mirschléissen
dirschléisst
sischléissen
Passé composé
echhugeschloss
duhuesgeschloss
hien/si,hatt/ethuetgeschloss
mirhugeschloss
dirhuttgeschloss
sihugeschloss
Plus-que-parfait
echhatgeschloss
duhasgeschloss
hien/si,hatt/ethatgeschloss
mirhategeschloss
dirhatgeschloss
sihategeschloss
Futur I
echwäert schléissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschloss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschléissen
dugéifsschléissen
hien/si,hatt/etgéifschléissen
mirgéifeschléissen
dirgéiftschléissen
sigéifeschléissen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschloss
duhässgeschloss
hien/si,hatt/ethättgeschloss
mirhättegeschloss
dirhättgeschloss
sihättegeschloss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschléiss!
Plurielschléisst!
geschloss
schléissen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigeschloss
dugëssgeschloss
hie/si,hatt/etgëttgeschloss
mirgigeschloss
dirgittgeschloss
sigigeschloss
Passé composé
echsigeschloss ginn
dubassgeschloss ginn
hien/si,hatt/etassgeschloss ginn
mirsigeschloss ginn
dirsiddgeschloss ginn
sisigeschloss ginn
Plus-que-parfait
echwargeschloss ginn
duwaarsgeschloss ginn
hien/si,hatt/etwargeschloss ginn
mirwaregeschloss ginn
dirwaartgeschloss ginn
siwaregeschloss ginn
Futur I
echwäert geschloss ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschloss gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif geschloss
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif geschloss ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier geschloss ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschléissenausschléissenbeschléissenentschléissenerschléissenofschléissenopschléissenuschléissenverschléissen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles