E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschlŽppen (sich) verwickeln, verstricken, verknoten (beim Stricken, Hškeln, Weben) (D)
Stammformen verschlŽppenverschlŽpptverschlŽppt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echverschlŽppen
duverschlŽpps
hien/si,hatt/etverschlŽppt
mirverschlŽppen
dirverschlŽppt
siverschlŽppen
Passť composť
echhuverschlŽppt
duhuesverschlŽppt
hien/si,hatt/ethuetverschlŽppt
mirhuverschlŽppt
dirhuttverschlŽppt
sihuverschlŽppt
Plus-que-parfait
echhatverschlŽppt
duhasverschlŽppt
hien/si,hatt/ethatverschlŽppt
mirhateverschlŽppt
dirhatverschlŽppt
sihateverschlŽppt
Futur I
echwäert verschlŽppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschlŽppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschlŽppen
dugéifsverschlŽppen
hien/si,hatt/etgéifverschlŽppen
mirgéifeverschlŽppen
dirgéiftverschlŽppen
sigéifeverschlŽppen
Conditionnel Passť composť
echhšttverschlŽppt
duhšssverschlŽppt
hien/si,hatt/ethšttverschlŽppt
mirhätteverschlŽppt
dirhšttverschlŽppt
sihätteverschlŽppt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverschlŽpp!
PlurielverschlŽppt!
verschlŽppt
verschlŽppen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echgiverschlŽppt
dugëssverschlŽppt
hie/si,hatt/etgëttverschlŽppt
mirgiverschlŽppt
dirgittverschlŽppt
sigiverschlŽppt
Passť composť
echsiverschlŽppt ginn
dubassverschlŽppt ginn
hien/si,hatt/etassverschlŽppt ginn
mirsiverschlŽppt ginn
dirsiddverschlŽppt ginn
sisiverschlŽppt ginn
Plus-que-parfait
echwarverschlŽppt ginn
duwaarsverschlŽppt ginn
hien/si,hatt/etwarverschlŽppt ginn
mirwareverschlŽppt ginn
dirwaartverschlŽppt ginn
siwareverschlŽppt ginn
Futur I
echwäert verschlŽppt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschlŽppt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif verschlŽppt
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif verschlŽppt ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel Passť composť
echwier verschlŽppt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schlŽppen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles