E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschlŽpp-en (sich) verwickeln, verstricken, verknoten (beim Stricken, Hškeln, Weben) (D)
Stammformen verschlŽpp-enverschlŽpp-tverschlŽpp-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echverschlŽpp-en
duverschlŽpp-s
hien/si,hatt/etverschlŽpp-t
mirverschlŽpp-en
dirverschlŽpp-t
siverschlŽpp-en
Passť composť
echhuverschlŽpp-t
duhuesverschlŽpp-t
hien/si,hatt/ethuetverschlŽpp-t
mirhuverschlŽpp-t
dirhuttverschlŽpp-t
sihuverschlŽpp-t
Plus-que-parfait
echhatverschlŽpp-t
duhasverschlŽpp-t
hien/si,hatt/ethatverschlŽpp-t
mirhateverschlŽpp-t
dirhatverschlŽpp-t
sihateverschlŽpp-t
Futur I
echwäert verschlŽpp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschlŽpp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschlŽpp-en
dugéifsverschlŽpp-en
hien/si,hatt/etgéifverschlŽpp-en
mirgéifeverschlŽpp-en
dirgéiftverschlŽpp-en
sigéifeverschlŽpp-en
Conditionnel Passť composť
echhšttverschlŽpp-t
duhšssverschlŽpp-t
hien/si,hatt/ethšttverschlŽpp-t
mirhätteverschlŽpp-t
dirhšttverschlŽpp-t
sihätteverschlŽpp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverschlŽpp!
PlurielverschlŽpp-t!
verschlŽpp-t
verschlŽpp-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echgiverschlŽpp-t
dugëssverschlŽpp-t
hie/si,hatt/etgëttverschlŽpp-t
mirgiverschlŽpp-t
dirgittverschlŽpp-t
sigiverschlŽpp-t
Passť composť
echsiverschlŽpp-t ginn
dubassverschlŽpp-t ginn
hien/si,hatt/etassverschlŽpp-t ginn
mirsiverschlŽpp-t ginn
dirsiddverschlŽpp-t ginn
sisiverschlŽpp-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverschlŽpp-t ginn
duwaarsverschlŽpp-t ginn
hien/si,hatt/etwarverschlŽpp-t ginn
mirwareverschlŽpp-t ginn
dirwaartverschlŽpp-t ginn
siwareverschlŽpp-t ginn
Futur I
echwäert verschlŽpp-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschlŽpp-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif verschlŽpp-t
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif verschlŽpp-t ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel Passť composť
echwier verschlŽpp-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schlŽpp-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles