E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schlŽppen (zu) eine(r) Schlaufe, einen (zu einem) Knoten binden (D)
Stammformen schlŽppenschlŽpptgeschlŽppt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echschlŽppen
duschlŽpps
hien/si,hatt/etschlŽppt
mirschlŽppen
dirschlŽppt
sischlŽppen
Passť composť
echhugeschlŽppt
duhuesgeschlŽppt
hien/si,hatt/ethuetgeschlŽppt
mirhugeschlŽppt
dirhuttgeschlŽppt
sihugeschlŽppt
Plus-que-parfait
echhatgeschlŽppt
duhasgeschlŽppt
hien/si,hatt/ethatgeschlŽppt
mirhategeschlŽppt
dirhatgeschlŽppt
sihategeschlŽppt
Futur I
echwäert schlŽppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlŽppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlŽppen
dugéifsschlŽppen
hien/si,hatt/etgéifschlŽppen
mirgéifeschlŽppen
dirgéiftschlŽppen
sigéifeschlŽppen
Conditionnel Passť composť
echhšttgeschlŽppt
duhšssgeschlŽppt
hien/si,hatt/ethšttgeschlŽppt
mirhättegeschlŽppt
dirhšttgeschlŽppt
sihättegeschlŽppt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierschlŽpp!
PlurielschlŽppt!
geschlŽppt
schlŽppen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echgigeschlŽppt
dugëssgeschlŽppt
hie/si,hatt/etgëttgeschlŽppt
mirgigeschlŽppt
dirgittgeschlŽppt
sigigeschlŽppt
Passť composť
echsigeschlŽppt ginn
dubassgeschlŽppt ginn
hien/si,hatt/etassgeschlŽppt ginn
mirsigeschlŽppt ginn
dirsiddgeschlŽppt ginn
sisigeschlŽppt ginn
Plus-que-parfait
echwargeschlŽppt ginn
duwaarsgeschlŽppt ginn
hien/si,hatt/etwargeschlŽppt ginn
mirwaregeschlŽppt ginn
dirwaartgeschlŽppt ginn
siwaregeschlŽppt ginn
Futur I
echwäert geschlŽppt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlŽppt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif geschlŽppt
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif geschlŽppt ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel Passť composť
echwier geschlŽppt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles