E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schlichten schlichten (D) – apaiser (F)
Stammformen schlichtenschlichtgeschlicht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlichten
duschlichts
hien/si,hatt/etschlicht
mirschlichten
dirschlicht
sischlichten
Pass compos
echhugeschlicht
duhuesgeschlicht
hien/si,hatt/ethuetgeschlicht
mirhugeschlicht
dirhuttgeschlicht
sihugeschlicht
Plus-que-parfait
echhatgeschlicht
duhasgeschlicht
hien/si,hatt/ethatgeschlicht
mirhategeschlicht
dirhatgeschlicht
sihategeschlicht
Futur I
echwäert schlichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlichten
dugéifsschlichten
hien/si,hatt/etgéifschlichten
mirgéifeschlichten
dirgéiftschlichten
sigéifeschlichten
Conditionnel Pass compos
echhttgeschlicht
duhssgeschlicht
hien/si,hatt/ethttgeschlicht
mirhättegeschlicht
dirhttgeschlicht
sihättegeschlicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlicht!
Plurielschlicht!
geschlicht
schlichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschlicht
dugëssgeschlicht
hie/si,hatt/etgëttgeschlicht
mirgigeschlicht
dirgittgeschlicht
sigigeschlicht
Pass compos
echsigeschlicht ginn
dubassgeschlicht ginn
hien/si,hatt/etassgeschlicht ginn
mirsigeschlicht ginn
dirsiddgeschlicht ginn
sisigeschlicht ginn
Plus-que-parfait
echwargeschlicht ginn
duwaarsgeschlicht ginn
hien/si,hatt/etwargeschlicht ginn
mirwaregeschlicht ginn
dirwaartgeschlicht ginn
siwaregeschlicht ginn
Futur I
echwäert geschlicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschlicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschlicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschlicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles