E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opschlitzen aufschlitzen (D) – taillader,ventrer (F)
Stammformen opschlitzenschlitzt opopgeschlitzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echschlitzen op
duschlitz op
hien/si,hatt/etschlitzt op
mirschlitzen op
dirschlitzt op
sischlitzen op
Pass compos
echhunnopgeschlitzt
duhuesopgeschlitzt
hien/si,hatt/ethuetopgeschlitzt
mirhunnopgeschlitzt
dirhuttopgeschlitzt
sihunnopgeschlitzt
Plus-que-parfait
echhatopgeschlitzt
duhasopgeschlitzt
hien/si,hatt/ethatopgeschlitzt
mirhatenopgeschlitzt
dirhatopgeschlitzt
sihatenopgeschlitzt
Modale Futur I
echwäert opschlitzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opgeschlitzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopschlitzen
dugéifsopschlitzen
hien/si,hatt/etgéifopschlitzen
mirgéifenopschlitzen
dirgéiftopschlitzen
sigéifenopschlitzen
Conditionnel pass compos
echhttopgeschlitzt
duhssopgeschlitzt
hien/si,hatt/ethttopgeschlitzt
mirhttenopgeschlitzt
dirhttopgeschlitzt
sihttenopgeschlitzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlitz op!
Plurielschlitzt op!
opgeschlitzt
opschlitzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnopgeschlitzt
dugëssopgeschlitzt
hie/si,hatt/etgëttopgeschlitzt
mirginnopgeschlitzt
dirgittopgeschlitzt
siginnopgeschlitzt
Pass compos
echsinnopgeschlitzt ginn
dubassopgeschlitzt ginn
hien/si,hatt/etassopgeschlitzt ginn
mirsinnopgeschlitzt ginn
dirsiddopgeschlitzt ginn
sisinnopgeschlitzt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgeschlitzt ginn
duwaarsopgeschlitzt ginn
hien/si,hatt/etwaropgeschlitzt ginn
mirwarenopgeschlitzt ginn
dirwaartopgeschlitzt ginn
siwarenopgeschlitzt ginn
Modale Futur I
echwäert opgeschlitzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opgeschlitzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgeschlitzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgeschlitzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier opgeschlitzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schlitzen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles