E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schlitzen schlitzen (D)ouvrir (F)
Stammformen schlitzenschlitztgeschlitzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlitzen
duschlitz
hien/si,hatt/etschlitzt
mirschlitzen
dirschlitzt
sischlitzen
Pass compos
echhugeschlitzt
duhuesgeschlitzt
hien/si,hatt/ethuetgeschlitzt
mirhugeschlitzt
dirhuttgeschlitzt
sihugeschlitzt
Plus-que-parfait
echhatgeschlitzt
duhasgeschlitzt
hien/si,hatt/ethatgeschlitzt
mirhategeschlitzt
dirhatgeschlitzt
sihategeschlitzt
Futur I
echwäert schlitzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlitzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlitzen
dugéifsschlitzen
hien/si,hatt/etgéifschlitzen
mirgéifeschlitzen
dirgéiftschlitzen
sigéifeschlitzen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschlitzt
duhssgeschlitzt
hien/si,hatt/ethttgeschlitzt
mirhättegeschlitzt
dirhttgeschlitzt
sihättegeschlitzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlitz!
Plurielschlitzt!
geschlitzt
schlitzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschlitzt
dugëssgeschlitzt
hie/si,hatt/etgëttgeschlitzt
mirgigeschlitzt
dirgittgeschlitzt
sigigeschlitzt
Pass compos
echsigeschlitzt ginn
dubassgeschlitzt ginn
hien/si,hatt/etassgeschlitzt ginn
mirsigeschlitzt ginn
dirsiddgeschlitzt ginn
sisigeschlitzt ginn
Plus-que-parfait
echwargeschlitzt ginn
duwaarsgeschlitzt ginn
hien/si,hatt/etwargeschlitzt ginn
mirwaregeschlitzt ginn
dirwaartgeschlitzt ginn
siwaregeschlitzt ginn
Futur I
echwäert geschlitzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlitzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschlitzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschlitzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschlitzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opschlitzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles