E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erschlo-en erschlagen (D) – assassiner, assommer (F)
Stammformen erschlo-enerschli-terschlo-en
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echerschlo-en
duerschli-s
hien/si,hatt/eterschli-t
mirerschlo-en
direrschlo-t
sierschlo-en
Pass compos
echhunnerschlo-en
duhueserschlo-en
hien/si,hatt/ethueterschlo-en
mirhunnerschlo-en
dirhutterschlo-en
sihunnerschlo-en
Plus-que-parfait
echhaterschlo-en
duhaserschlo-en
hien/si,hatt/ethaterschlo-en
mirhatenerschlo-en
dirhaterschlo-en
sihatenerschlo-en
Modale Futur I
echwäert erschlo-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erschlo-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferschlo-en
dugéifserschlo-en
hien/si,hatt/etgéiferschlo-en
mirgéifenerschlo-en
dirgéifterschlo-en
sigéifenerschlo-en
Conditionnel pass compos
echhtterschlo-en
duhsserschlo-en
hien/si,hatt/ethtterschlo-en
mirhttenerschlo-en
dirhtterschlo-en
sihttenerschlo-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererschlo!
Plurielerschlo-t!
erschlo-en
erschlo-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschlo-enausschlo-enbeschlo-enbreetschlo-endoutschlo-endraschlo-endropschlo-enduerchschlo-ennnerschlo-eneraschlo-enerausschlo-enermschlo-eneropschlo-enewechschlo-eniwwerschlo-ennoschlo-enofschlo-enopschlo-enschlo-enuschlo-enverschlo-envirschlo-enzerckschlo-enzerschlo-enzouschlo-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles