E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aschlofen einschlafen, einschlfern (D) – s'endormir, endormir (F)
Stammformen aschlofenschlift anageschlof
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echschlofen an
duschlifs an
hien/si,hatt/etschlift an
mirschlofen an
dirschlooft an
sischlofen an
Pass compos
echhunnageschlof
duhuesageschlof
hien/si,hatt/ethuetageschlof
mirhunnageschlof
dirhuttageschlof
sihunnageschlof
Plus-que-parfait
echhatageschlof
duhasageschlof
hien/si,hatt/ethatageschlof
mirhatenageschlof
dirhatageschlof
sihatenageschlof
Modale Futur I
echwäert aschlofen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ageschlof hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*schlif an
du*schlifs an
hien/si,hatt/et*schlif an
mir*schlifen an
dir*schlift an
si*schlifen an
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschlofen
dugéifsaschlofen
hien/si,hatt/etgéifaschlofen
mirgéifenaschlofen
dirgéiftaschlofen
sigéifenaschlofen
Conditionnel pass compos
echhttageschlof
duhssageschlof
hien/si,hatt/ethttageschlof
mirhttenageschlof
dirhttageschlof
sihttenageschlof
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlof an!
Plurielschlooft an!
ageschlof
aschlofen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschlofenduerchschlofenentschlofenschlofenverschlofenvirschlofen
Remarken (intern)
Konjunktiv selten
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles