E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchschlofen durchschlafen (D)
Stammformen duerchschlofenschlift duerchduerchgeschlof
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlofen duerch
duschlifs duerch
hien/si,hatt/etschlift duerch
mirschlofen duerch
dirschlooft duerch
sischlofen duerch
Pass compos
echhunnduerchgeschlof
duhuesduerchgeschlof
hien/si,hatt/ethuetduerchgeschlof
mirhunnduerchgeschlof
dirhuttduerchgeschlof
sihunnduerchgeschlof
Plus-que-parfait
echhatduerchgeschlof
duhasduerchgeschlof
hien/si,hatt/ethatduerchgeschlof
mirhatenduerchgeschlof
dirhatduerchgeschlof
sihatenduerchgeschlof
Futur I
echwäert duerchschlofen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgeschlof hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*schlif duerch
du*schlifs duerch
hien/si,hatt/et*schlif duerch
mir*schlifen duerch
dir*schlift duerch
si*schlifen duerch
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchschlofen
dugéifsduerchschlofen
hien/si,hatt/etgéifduerchschlofen
mirgéifenduerchschlofen
dirgéiftduerchschlofen
sigéifenduerchschlofen
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgeschlof
duhssduerchgeschlof
hien/si,hatt/ethttduerchgeschlof
mirhttenduerchgeschlof
dirhttduerchgeschlof
sihttenduerchgeschlof
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlof duerch!
Plurielschlooft duerch!
duerchgeschlof
duerchschlofen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschlofenausschlofenentschlofenschlofenverschlofenvirschlofen
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles