E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausschluechten ausschlachten (D) – abattre, tuer (animal) (F)
Stammformen ausschluechtenschluecht ausausgeschluecht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschluechten aus
duschluechts aus
hien/si,hatt/etschluecht aus
mirschluechten aus
dirschluecht aus
sischluechten aus
Pass compos
echhunnausgeschluecht
duhuesausgeschluecht
hien/si,hatt/ethuetausgeschluecht
mirhunnausgeschluecht
dirhuttausgeschluecht
sihunnausgeschluecht
Plus-que-parfait
echhatausgeschluecht
duhasausgeschluecht
hien/si,hatt/ethatausgeschluecht
mirhatenausgeschluecht
dirhatausgeschluecht
sihatenausgeschluecht
Futur I
echwäert ausschluechten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeschluecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausschluechten
dugéifsausschluechten
hien/si,hatt/etgéifausschluechten
mirgéifenausschluechten
dirgéiftausschluechten
sigéifenausschluechten
Conditionnel Pass compos
echhttausgeschluecht
duhssausgeschluecht
hien/si,hatt/ethttausgeschluecht
mirhttenausgeschluecht
dirhttausgeschluecht
sihttenausgeschluecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschluecht aus!
Plurielschluecht aus!
ausgeschluecht
ausschluechten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgeschluecht
dugëssausgeschluecht
hie/si,hatt/etgëttausgeschluecht
mirginnausgeschluecht
dirgittausgeschluecht
siginnausgeschluecht
Pass compos
echsinnausgeschluecht ginn
dubassausgeschluecht ginn
hien/si,hatt/etassausgeschluecht ginn
mirsinnausgeschluecht ginn
dirsiddausgeschluecht ginn
sisinnausgeschluecht ginn
Plus-que-parfait
echwarausgeschluecht ginn
duwaarsausgeschluecht ginn
hien/si,hatt/etwarausgeschluecht ginn
mirwarenausgeschluecht ginn
dirwaartausgeschluecht ginn
siwarenausgeschluecht ginn
Futur I
echwäert ausgeschluecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeschluecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgeschluecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgeschluecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgeschluecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschluechtenschluechten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles